przybory dla plastyków a talent

Przybory dla plastyków

Osoby aktywnie zajmujące się twórczością plastyczną doskonale wiedzą, że jakość wykorzystywanych materiałów może wpływać na rezultaty ich działań. Wysokiej klasy artykuły plastyczne wpływają przecież na trwałość powstających dzieł. Mogą również podnieść komfort pracy, a także przyczynić się do powstania dodatkowych twórczych możliwości.

Można więc śmiało uznać, że zakup profesjonalnych przyborów plastycznych, które posiadają bardzo wysoką jakość, to działanie niezbędne do uzyskania twórczego sukcesu. Bzdura.

Przecież wciąż ktoś powtarza, że prawdziwy artysta to i patykiem w błocie zamoczonym, będzie w stanie wykonać rewelacyjną pracę. Bo przecież w twórczej działalności to tak na prawdę liczą się umiejętności, intencje, pomysły, pasja, talent. Tak talent. On jest najważniejszy.

Bzdura. Talent nie istnieje. Co najwyżej delikatne predyspozycje. Wszystkie pozostałe, wymienione cechy rzeczywiście są ważne, jednak kretynizmem jest twierdzenie, że bez odpowiednich narzędzi można dobrze wykonać swoją pracę. Dotyczy to każdej profesji. Nie tylko artystów plastyków.

W związku z tym, twierdziłabym z największym przekonaniem, że im twórca ma bardziej bogato wyposażoną pracownię, tym ma większe szanse na to, by odnieść sukces. Jasne, kiepski artysta będzie nadal wykonywał marne prace. Ale dobry twórca będzie umiał właściwie wykorzystać posiadane narzędzia i zacznie robić prace o wyższej wartości.

Zgodziłabym się z powyższą opinią, gdyby nie jedna kwestia. Przecież żyjemy w dobie masowej kultury, konsumpcjonizmu i takich tam. Nic nie warte śmieci, w kolorowych opakowaniach są nam wciskane niemal na siłę. Na każdym kroku ktoś stara  się nam coś sprzedać. Chce nam wmówić, że powinniśmy kupić jakiś przedmiot, by w końcu przestać przegrywać. Spece od handlu i marketingu chcą sprawić byśmy czuli, że bez częstych, kosztownych zakupów jesteśmy zwyczajnie gorsi. Również gorsi jako artyści.

Sprzedaż materiałów plastycznych to biznes jak każdy inny. Osoby czerpiące z niego zyski starają się wytworzyć w swych potencjalnych klientach przekonanie, że zakup droższych przyborów, uczyni z nich lepszych artystów. Idiotyzm, ale część osób zaczyna w to podświadomie wierzyć. Zupełnie zapominają, że umiejętności, a tym bardziej pasja, to nie są produkty na sprzedaż.

4 przemyślenia nt. „Przybory dla plastyków”

  1. Osobiście polemizowałbym ze stwierdzeniem „talent nie istnieje.” Z pewnością dobór odpowiednich narzędzi jest przydatny, ale osoba bez naturalnych umiejętności do konkretnego rzemiosła czy dyscypliny, nie poradzi sobie nawet z idealnie dopasowanym sprzętem.

    1. Chyba większość osób myśli tak jak Ty, więc nie dziwi mnie, że pojawił się taki komentarz. Ja jednak będę twardo bronić swojego zdania. 😉 Małe dzieci nie potrafią rysować, muszą się tego dopiero nauczyć. Trwa to wiele lat. Jasne jednym ta nauka wychodzi szybciej, inni muszą poświęcić więcej czasu lub rezygnują i nie zajmują się twórczością plastyczną. Ale moje doświadczenie pokazuje, że sukcesy rysunkowe i malarskie związane są wprost proporcjonalnie z zaangażowaniem, pracowitością, ogólną inteligencją i ewentualną możliwością korzystania z porad dobrych nauczycieli. Miejsca na talent nie zauważyłam, co najwyżej jestem się w stanie przekonać do jakichś niewielkich predyspozycji, ale nazywanie ich talentem jest moim zdaniem przesadą. 😉

    1. Cóż, być może marzenia to zbyt mało, by podjąć wyzwanie i próbę nauki… może potrzeba by prawdziwej pasji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *