Ewelina Szostakiewicz

Nazywam się Ewelina Szostakiewicz. Szoszo.pl jest stroną internetową, która pełni rolę mojego wirtualnego portfolio. Dodatkowo jest to także mój osobisty blog – miejsce, które pozwala mi na niezależne publikowanie tekstów, o tematyce związanej z kulturą, sztuką i społeczeństwem. Jeśli choć odrobinę interesuje cię współczesna polska ilustracja, to jestem przekonana, że treści, które tu udostępniam, uznasz za wartościowe.

Chociaż już dosyć długo jestem pełnoprawną posiadaczką tytułu magistra sztuki, to wciąż mam problem z tym, by nazwać się artystką. Uważam, że określenie to jest odbierane w sposób negatywny. Bycie artystą jest niemal równoznaczne z byciem dziwakiem i lekkoduchem. W zupełności nie zgadzam się z taką opinią, jednak w najmniejszym nawet stopniu nie dziwi mnie jej obecność w naszej kulturze. Osoby tworzące projekty wizualne, często za bardzo skupiają się na procesie twórczym, lekceważąc przy tym widza. Tak jakby nie zdawali sobie sprawy, że tworzenie dzieła, które nie znajdzie swojego odbiorcy, to czynność pozbawiona sensu. Sytuacja taka doprowadza do powstawania ogromnej przepaści między twórcami i resztą społeczeństwa. Zwykli ludzie nie odnajdują w działaniach współczesnych artystów interesujących propozycji. W związku z tym wielokrotnie zniechęcają się do sztuki. Uznają, że jest ona niezrozumiała i niepotrzebna.

Bardzo zależy mi na tym, by tworzone przede mnie ilustracje, okazały się propozycją docenioną przez widzów. Jednak nigdy nie zgodzę się na to, by wykonywać prace, które będą nawet w najmniejszym stopniu niezgodne z moimi wartościami lub posiadanym przeze mnie poczuciem estetyki. Uważam, że współczesna polska ilustracja jest w stanie zaproponować rozwiązania, które będą łączyły w sobie wysoką wartość artystyczną oraz formę interesującą dla widza.

Jedną z moich największych pasji jest ręcznie robiona książka. To właśnie ona pozwala mi na to, by praca nad jednym przedmiotem, łączyła w sobie wszystkie interesujące mnie dziedziny sztuki, takie jak rysunek, ilustracja, linoryt oraz typografia.