projektowanie linorytów

Projektowanie linorytów

Myślisz o tym, by samodzielnie zrobić linoryt? Nie możesz się już doczekać momentu, w których chwycisz za dłuto i zaczniesz z zapałem wyrzynać wzory w matrycy? Na co czekasz?

Do dzieła! …

… ale, czy zrobiłeś już projekt?

Każda praca plastyczna jest o czymś. Nawet abstrakcyjna grafika, która w najmniejszym stopniu nie przypomina żadnego realnie istniejącego przedmiotu, nie jest w pełni pozbawiona treści. W związku z tym tworzenie linorytu bez wcześniejszego rozplanowania działań lub chociażby teoretycznego przemyślenia celów i oczekiwań, może okazać się zwyczajnie bez sensu. Co prawda w przypadku obrazów abstrakcyjnych treść nie przejawia się w sposób bezpośredni i oczywisty, jednak nie znaczy to, że całkiem jest jej brak.

projekt linorytu

Myślę, że często sztuka nieprzedstawiająca jest o emocjach. To one stanowią treść. Prace plastyczne określane jako abstrakcyjne mogą więc nie tylko wywoływać określone wrażenia u odbiorcy, ale również zdradzać jakie emocje kierowały twórcą. Czasem są one bardzo wyraźnie dostrzegalne, być może nawet celowo wyeksponowane i przejaskrawione. Innym razem okazują się być starannie ukryte, dostrzegalne jedynie w minimalnym stopniu. Być może właśnie dzięki temu są znacznie bardziej intrygujące? Chociaż kto wie, może takie rozumienie sztuki abstrakcyjnej nie jest zgodne z prawdą i stanowi jedynie doskonały przykład wytworzonego przeze mnie mechanizmu projekcji? Sytuacji, w której przypisuję innym swe własne zachowania lub cechy.

W każdym razie jestem przekonana, że próbując stworzyć pierwsze własne graficzne odbitki powinniśmy naszą pracę rozpocząć od wykonania projektu.

Teoretycznie moglibyśmy wziąć dłutko i bez nawet najbardziej ogólnego wcześniejszego przygotowania zacząć wyskubywać przypadkowe fragmenty linoleum. Obawiam się jednak, że efekty mogłyby nie być zbyt satysfakcjonujące. Linoryt wykonany bez projektu może być ciekawym pomysłem na stworzenie swego rodzaju artystyczny eksperymentu. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zrobić pracę o nieco bardziej konwencjonalnym charakterze, to zaaranżowanie wstępnego planu działania będzie niezbędne.

Projektowanie linorytu

wybór prac

Nie ma jednej zasady, której należy przestrzegać, podczas wykonywania projektu linorytu. Możemy zdecydować się na stworzenie własnoręcznego rysunku przy użyciu jednej z tradycyjnych technik. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie możliwości, któregoś z programów graficznych lub zastosowanie jakiejś atrakcyjnej fotografii. Pamiętajmy, że tak naprawdę liczy się wyłącznie treść oraz estetyka wykonanego linorytu. Forma projektu nie ma najmniejszego znaczenia. Ważne by był on dla nas pomocny w realizacji dalszych etapów pracy. Sam jednak wcale nie musi być wizualnie atrakcyjny.

Jeśli nasze umiejętności rysunkowe są wystarczające, to możemy zdecydować się nawet na to, by projekt przyszłego linorytu wykonać bezpośrednio na płytce linoleum. Dzięki temu unikniemy konieczności późniejszego przenoszenia wzoru na matrycę. Być może jednak uznamy, że z jakichś względów nie odpowiada nam taki sposób pracy. W takim wypadku stwórzmy projekt na zwykłej kartce lub za pomocą pomocą programu graficznego. Bez większych problemów będziemy go mogli później przekopiować na powierzchnię linoleum. Jest na to kilka sposobów.

Jak przenieść wzór na linoleum?

Przerysowywanie

Tak wiem, że to banalne i być może nie takiej porady się spodziewaliście, ale w większości przypadków okazuje się, że najłatwiejszym sposobem przeniesienia stworzonego projektu na matrycę linorytu jest najzwyklejsze przerysowanie go. Zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z grafiką warsztatową i nie chcemy tworzyć przesadnie skomplikowanego linorytu, to może się okazać, że projekt będzie posiadał na tyle prostą formę, iż z łatwością uda nam się ją przekopiować w sposób względnie poprawny. Zazwyczaj rysunek możemy wykonać za pomocą zwykłego długopisu lub nawet miękkiego ołówka. Aby gotowy rysunek nie rozmazywał się warto na koniec pokryć przygotowywaną matrycę grubą warstwą fiksatywy lub lakieru do włosów. Ja zawsze używam lakier, taki najtańszy biedronkowy. Sprawdza się bez zarzutu.

Kopiowanie za pomocą kalki

linkryt matryca

Być może jednak stworzony przez nas projekt posiada na tyle złożoną formę, że nie uda nam się go samodzielnie przerysować. W takiej sytuacji możemy przekopiować go za pomocą zwykłej kalki. Nie będę opisywać w jaki sposób to zrobić. Zakładam, że tekst ten czytają ludzie w miarę bystrzy, którzy samodzielnie poradzą sobie z tego typu zadaniem. Chciałabym jedynie zwrócić uwagę, na to, że w przypadku wykorzystywania nieco bardziej miękkiej matrycy (np. takiej, która wykonana została z pcv, a nie prawdziwego naturalnego linoleum) może się okazać, że kalka nie sprawdzi się zbyt dobrze. Powstały ślad będzie praktycznie niewidoczny, niemożliwy do wykorzystania w procesie tworzenia linorytu. W takiej sytuacji możemy posłużyć się trzecią znaną mi techniką, którą jest:

Transfer przy użyciu nitro lub acetonu

linoryt transfer nitro

 

Jest to nieco bardziej skomplikowany sposób przenoszenia wzoru na matrycę. Pod wieloma względami okazuje się być jednak lepszy niż dwa opisane powyżej. Przede wszystkim gwarantuje znacznie wyższy poziom precyzji. W przypadku prac większych rozmiarów jest też nieporównywalnie mniej czasochłonny.

linoryt projekt

Cały proces polega na tym, by najpierw stworzony projekt skserować/wydrukować za pomocą urządzenia laserowego. Ja niestety mam w domu tylko drukarkę atramentową i za każdym razem zmuszona jestem korzystać z usług pobliskiego punktu ksero. Otrzymany wydruk powinniśmy przyłożyć do matrycy i za pomocą szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem wetrzeć wzór w linoleum. Nie rozumiem właściwie, jakie magiczne chemiczne procesy sprawiają, że farba przemieszcza się z kartki na linoleum. Właściwie wszystko mi jedno, ważne że działa.

Wy również działajcie. Powodzenia!

 

Jeśli masz ochotę, to zajrzyj również do mojego portfolio. Być może któraś z prac zainteresuje Cię i zainspiruje do własnej twórczej aktywności: http://szoszo.pl/linoryt/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *